Pompalar ve Kompresörler için Elemanlar

Pompalarda, mil yatağı ve sızdırmazlık elemanı olarak genelde karbon malzeme kullanılmaktadır.

Karbon ve grafit malzemelerden yapılan kapama vanaları , gövde parçaları ve rotorlar kuru çalışan kompresörler ve vakum pompalarında kullanmaya uygundur.

Sürtünmeli sistemlerde, grafitin kuru çalışma özelliği, değişik malzemeler karşısında en yüksek verimle çalışmayı mümkün kılar.

Gazların sıkıştırma veya vakumlanmasında kullanılan makinalarda karbon malzemelerden mamül muhtelif aksam bulunmaktadır. Dinamik sızdırmazlık elemanı olarak karbon malzemelerin kullanımı geleneksel şekilde devam etmekte ve bugünün tekniğinde de birçok uygulamada yer almaktadır.

Yeni geliştirilen uygulamalarda karbon gövdeye entegre olarak hazırlanıp boyutları ufaltılmış yatak ve salmastra sistemleri olan pompalar bulunmaktadır.

Rotatif kompresör, vidalı kompresör, sıyırmalı kompresör, radyal kompresör vb. lerin mil yatağı, mekanik salmastra ve sızdırmazlık halkaları.

Kullanım Alanları: Baskı makinaları, ambalaj-paketleme makinaları, temiz hava tedarik sistemleri, silo araçları, otomotivde merkezi kilit pompaları ve medikal ekipmanlar.