Motor kömürlerinin sanayiideki önemi

KALİTELİ MOTOR KÖMÜRÜ ÜRETİMİ

Motor kömürü, motor parçasının elemanlarından bir tanesidir. Motor fırçası adı da verilmektedir. Motor kollektöründeki akımı, kollektör üzerine sürtünerek dış devreye almaya yarayan kısımdır. Bu kömürler karbon veya bakır karbon karışımı olarak yapılmaktadır. Elektrik motorlarının vazgeçilmez elemanlarından olan motor kömürleri sanayiide oldukça büyük ve önemli bir yere sahiptir. Sanayideki ilk dönemlerde ince bakır tel demetlerinden adını alan motor kömürleri şu an oldukça gelişmiş sanayide aktif bir şekilde kullanılmaktadır.

Motor kömürleri kullanıldıkları motor ismine göre DC motor kömürü ve AC motor kömürü olarak ikiye ayrılmaktadır.

Motor kömürü kalite grupları;

  • Metal grafit
  • Karbon grafit
  • Grafit
  • Reçineli grafit
  • Elektro grafit

Olarak listelenebilir.

Motor kömürleri evlerde kullanılan elektrikli süpürge, çamaşır makinesi ve benzeri makinelerin motorlarından olan universal gibi rotoru sargılı olan motorlarda rotora akım iletmek ile görevli olan parçalardır.

Motorun işlevini sorunsuz ve doğru bir biçimde yerine getirebilmesi için öncelikle motor kömürünün oldukça kaliteli olması gerekmektedir. Aksi halde sorunlar meydana gelebilir.

Genel olarak presleme ve daha sonrasında asıl işlemin uygulanması gibi pek çok farklı sistem üzerinden hazır halde getirilen motor firçaları ve motor kömürü sistemin sorunsuz bir biçimde çalışmasını sağlamaktadır. Kömürün arızalanması sonucunda bu durumda değiştirme veya buna bağlı olarak onarım işlemleri aslında oldukça kolay bir biçimde de gerçekleştirilebilmektedir.

Motor kömürü üretiminde lider olan firmamızda satışa sunulan tüm malzeme ve parçalar son kalitedir. Uzun vadede kullanılır ve uygun fiyatlıdır. Genel olarak motor kömürü fiyatları kullanım alanına ve yapılan malzemelere göre değişkenlik sağlasa da bütçe dostudur. Sitemiz içerisinden motor kömürlerimizi ve diğer parçalarımızı inceleyebilirsiniz. Motor kömürlerimiz saflaştırılmış doğal grafitin; bakır, gümüş vb gibi metal tozlarıyla karışıtırıldıktan sonra preslenip fırınlanarak uygun sertlik ve kırılma mukavemeti sağlanarak üretimi sağlanmaktadır.

İnceleyebilirsiniz : Dewalt Kömürü1 Yorum

  • The next time I read a blog, Hopefully it doesnt fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you werent too busy searching for attention.

Bir cevap yazın