Motor Dinamo Kömürü

Dinamo kömürleri motorun bir parçasıdır.

Motorun bir parçasıdır. Dinamo kömürlerine aynı zamanda motor fırçası da denir. Dinamo fırçaları kolektör üstünde sürtünerek kömürlerine devreye girmesini sağlayan motor kısmıdır. Bakır ve karbon karışımı ile fırçalar oluşur. Motor dinamo kömürleri elektrikli motorların vazgeçilmezidir. Bu kömür fırçaları sanayi de kontak olarak adlandırılır ve kullanılır. Esnek dinamo kömürü de vardır. Bunlar ince bakır tel topluluğundan veya demetinden oluşur.

Ac Motor Kömürleri ve DC Motor Kömürleri;

Dinamo kömür fırçaları örnekleri;

Elektro, metal, reçineli, karbon, grafit tır.

Motor kömürü fırça çeşitleri de vardır;

Madeni, sert, yumuşak grafiti, elektro dur. Bunlar ise motor kömürünün çalışma şartlarına veya koşullarına göre değişkenlik gösterebilir.

Bozulan Dinamo Motor Kömürlerinin veya Fırçalarının Değişimi Şu Şekilde Olur

Motor kömürleri veya fırçalarının bazen uçlarının kırılması, kısalması, ufalanması durumu ile karşılaşa biliriz. Bunun sonucunda motor fırçasının yay basıncı azala bilir. Motor da kısa devre oluşa bilir. Motor kömürü yatağındaki sıkıştırılma sonucu fırça vidasının gevşemesi veya vida ağzının bozulması sonucuna sebep olur. Bu bozulan kömürlü fırçaların bozulması dâhilinde bozulan yerin doğru yapılmaması sonucu motorun hacim ve çalışma ömrünü kısaltır. Motor dinamo kömürü fırçalarının alt veya üst, eğik veya yönüne göre takılması gerekir. Bu kömürlerin yerine yerleştirilirken boşluk bırakılması dâhilinde yuvadan kayma sağlanır. Bunun sonucunda takılan kömürlü fırçalar istenilen etkiyi vermez. Motor içindeki dinamo kömürünün ufalanması dâhilinde baskı düzenine bakılır. Motor kömürü veya fırçası yerine kamçısı ve pabuçu doğru yönde takılmalıdır. Bu bozulan dinamo kömürlerinin veya fırçalarının doğru takılmaması sonucu motorun eski gücü yerine gelmez ve motorun ömrünü tüketir. Önemli olan bu motor dinamo kömürü bakımını doğru zaman da ve doğru yerde yaptırmanız olacaktır. Bu motor kömürü kontak olarak da kullanıldığı için önemi büyüktür. Bu motor kömürleri ince tellerden oluştuğu için bakımını bir sanayi de veya yetkili bir servis de yaptırmanız önerilir.

İlginizi çekebilir : Forklift KömürüBir cevap yazın