Motor Bileziği

Elektromekanik bir ürün olan motor bileziği, elektriksel gücü ve elektrik sinyallerini sabit bir yapıdan dönen bir yapıya iletimini sağlamak için kullanılan bir üründür. motor bilezikleri aralıklı, kesintili veya sürekli dönmesi istenen her elektromekanik sistemde güç ve veri iletimi için kullanılabilir.

Bu ürünler mekanik performansı artırarak, çalışma esnasında dönen kısım ile sabit kısım arasında kablo bağlantılarının zarar görmesi engellenerek hareketli sisteme veri ve güç akışı sağlanır

Motor Bileziği Ne işe Yarar?

 

  • Döner elektrik arayüzleri, akım toplayıcı iletişim bileziği, fırça tutuculu bilezik sistemi, dönen elektrik konnektörleri, kollektör, fırdöndü, döner mafsal veya döner elektrik eklemleri olarak da adlandırılır.
  • Motor bileziği ülkemizde olduğu gibi tüm dünyada da sıklıkla kullanılan ve hemen hemen her makinenin bir parçası olan ekipmanlardır. Kaliteli motor bilezikleri, kaliteli üreticiler tarafından piyasaya sunulmakta böylelikle uzun yıllar kullanım imkanı sunulmaktadır.
  • En yaygın kullanımı slip ring motorlar, elektrik generatörleri, paketleme makineleri, kablo tamburları, döner kameralar, rüzgar türbinleri, döner sistemlere, kontrol devrelerine güç transferi ve analog veya dijital sinyaller içeren dataları iletmek için her sistemde kullanılabilir.
  • Günümüz teknolojisinde ihtiyaç doğrultusunda bir çok ürün modeli geliştirilmiştir. Ülkemizde ise yaygın olarak kullanılan modelleri eski tip, etrafı açık tamamen korumasız, izolesi olmayan ve herhangi bir kalite testine tabi tutulmamış, belgesi olmayan ürünlerdir.
  • Zamanla gelişen teknoloji, günümüzde kullanılan eski tip olan konnektörleri kullanışsız hale getirdiği gibi yeni ihtiyaçlara cevap verebilmek adına bir çok yeni modelinin de geliştirilmesine neden olmuştur.
  • Günümüzde eski tip ürün kullanımı yoğun bir şekilde devam etse de gelişen teknolojiye cevap vermekte güçlük çekilmesi ve daha kaliteli iletime ihtiyaç duyulması, motor bilezikleri üretiminde de ortaya çıkmıştır. Yeni teknoloji üretimi ürünler diğerlerine oranla çok daha uzun ömürlü ve dayanıklı olmaktadırlar.
  • Motor bileziği üreticileri, sanayinin ihtiyaçları doğrultusunda özel ve standart ürettiği modelleri ile bu alanda yeni bir çağ açmıştır. İlk olarak askeri uygulamalara yönelik özel ürettiği ürünler ile üretime başlanan bu sanayi alanı, daha sonra ise robotik, paketleme ve dolum makineleri, vinçler ve mobil vinçler odaklı üretime devam etmiş ve sağlık, eğlence, uzay ve radar gibi sektör uygulamaları için de özel çözümler sunmuştur.

İnceleyebilirsiniz : Tako Kömürü1 Yorum

  • The next time I read a blog, Hopefully it doesnt fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you werent too busy searching for attention.

Bir cevap yazın