Kömür Paleti

Neden Kömür Paleti ?

Adının kömür paleti olmasının nedeni, sanayilerde kullanılan yayvan veya geniş levhaların, kömürün bir çeşidi olan grafit ile yapılmış olmasıdır. Kömür palet’inde grafit kullanılmasının sebebi ise , grafitin yağ haline getirilip makinelerde , çalışan parçaların birbirine sürtünürken aşınmasını engellemek veya azaltmaktır.Grafitin nasıl yağ olduğunu merak ettiyseniz hemen açıklayayım, karbon atomları bir safiha halinde , üst üste yığılmış ve iki boyutlu bir düzlemde birbirine bağlı şekilde durmaya çalışır fakat duramaz ve kaymaya başlarlar .Grafitin yağlayıcı olma özelliği de bundan kaynaklanır.

Kullanım Alanları

Kömür Paleti’nin kullanımı neredeyse çoğu yağ gerektiren makinedir fakat asıl ve en çok Kömür Paleti kullanıldığı yerler, egzoz pompaları, yakıt ve yakıt transfer pompaları, ambalaj makineleri, süt sağım ve diğer vakum gerektiren makineler, tıbbi uygulamalardır. Bu saydıklarım içinde ise Kömür Paleti en fazla süt sağım makinelerinde kullanılır. Süt sağım makineleri, yağ pompasından aldığı yağı, motora ve çarklılara iletir. İletimin ardından makine çalışmaya başlar ve makinenin göstergesi renkli noktaya geldiğinde süt sağmaya başlamanız için vakumlama devreye girer. Kendiliğinden renkli noktaya gelmez ise makinenin sağ altta bulunan ayar yerinden gerekli ayarları yaparak renkli noktaya getirebilirsiniz. Gerekli ayarları yapmanıza rağmen hala gelmez ise ürün arızalı olabilir. Eğer Kömür Paleti sorun var ise makine vakum yapmakta zorlanır ve sesli bir şekilde çalışmaya başlar. Bu gibi durumlarla karşılaşmak istemiyorsanız düzenli bir şekilde Kömür Paleti değişikliği ya da kömür pompası bakımlarınızı yaptırmayı unutmayın. Eğer kendiniz tamir etmeye karar verirseniz kömür paletine ulaşmanız o kadar da güç değil. Bir şirket veya toptan alıcı değilseniz de kolayca, büyük kömür işletmelerinden veya internetten bulup alabilirsiniz. Kendiniz aldıktan sonra ise kitapçıktan bakarak veya videolar izleyerek değiştirebilirsiniz. Değiştirdikten sonra kömür paletlerinin arasına yağ dökmenize gerek yok kendisi çalıştıkça yağ üretimini yapacaktır.

İnceleyebilirsiniz : İletişim Bileziği1 Yorum

  • The next time I read a blog, Hopefully it doesnt fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you werent too busy searching for attention.

Bir cevap yazın