Hilti Kömürü

Hilti Kömürü Nedir?

El aletleri birçok sektörde insanların başyardımcısı konumundadır. İş gücünü ve harcanan emeği azaltarak işlerinizi daha kolay şekilde halletmenize yardımcı olmaktadırlar. Bu el aletlerinden biri olan hilti kolayca kırmaya ve delmeye yarayan bir çeşit delici alettir. Aynı zamanda markalaşmıştır; yapı ve inşaat sektöründe yaygın şekilde kullanılmaktadır.

Hilti aynı zamanda darbeli matkap olarak adlandırılmaktadır. Hilti kömürleri darbeli matkapların yapım amacı olan hareketini gerçekleştirmesini sağlar. Yani makinenin rotor motorunun üzerinde demeçlenerek; makinanın hareketi için gerekli olan enerjinin iletilmesini sağlar. Grafit bir yapıya sahip olan hilti kömürü aşınmayı engellemek için kaygan özelliktedir. Fakat karbon yapısı gereği aşınarak zamanla küçülebilmektedir. Bu da makinenizin performansını etkileyecektir. Bu sebeple yenilenmesi gerekir.

Hilti Kömürü Ne İşe Yarar?

Hilti kömürü olan el aletleri kömürü hakkında birçok elektrikli aletin hayati bir parçası olduğunu söyleyebiliriz. El aletleri kömürü matkap, çamaşır makinesi, elektrik süpürgesi, blender gibi birçok alette kullanılmaktadır. Daha önce el aletlerinde motor içi enerji iletkenliği için bakır teller kullanılıyordu. Fakat daha sonra grafitin iletkenlik ve performans verimliliğinin daha fazla olduğu sonucuna ulaşıldı. Ve böylece hilti kömürleri kullanılmaya başlandı. Ayrıca motor içi hareket enerjisinin iletkenliğini sağlamaya yarar. Bu sayede kullanmakta olduğunuz ev aletlerinden yüksek ve uzun ömürlü performans alırsınız. Eğer hiltinizin çalışma düzeninde bir bozukluk aksama tekleme gözlemlemekteyseniz, kömüründe bir problem olmuş olabilir. Genelde hiltinin arka kısmında bulunan kömür yataklarına vidaları çıkarıp bakabilmeniz mümkündür. Hilti kömürleri kırılmış, bitmiş, azalmış ise buradan rahatlıkla görebilirsiniz. Eğer bu kısma ulaşamıyorsanız bir uzman yardımına ihtiyacınız olabilir.

Hilti Kömürü Hangi Alanlarda Kullanılmaktadır?

Hilti kömürü halk arasında karbon fırça olarak da adlandırılmaktadır. Ve kullanım alanları çok geniştir. Küçük ev aletleri motorlarında kullanımıyla daha çok karşılaşılsa da; büyük hatta sanayi tipi aletlerde de başarıyla sonuç vermektedir. Bilezikli motorlarda, doğru akımlı motorlarda, alternatif akımlı motorlarda yaygın olarak kullanılmaktadır. Ayrıca mobilya sanayinde kullanılmakta olan dekupajda da hilti kömürleri bulunur.

İnceleyebilirsiniz : Bakır Alaşımlı Kömür1 Yorum

  • The next time I read a blog, Hopefully it doesnt fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you werent too busy searching for attention.

Bir cevap yazın