Gümüşlü Kömür

Gümüşlü kömür elektronik sistemlerde kullanılan akım iletmek ve motordaki oluşacak titreşimleri dengelemek amacıyla kullanılır. Bu kömürler karbon fırça olarak da bilinmektedirler. Bu ürünlerin kullanım alanları genellikle elektrik motorları, elektronik sistemler, alternatörler, jeneratörler gibi sistemlerdir. Aslında bu sistem elemanı çevremizde sıkça kullandığımız, evimizde de bulunan çeşitli ev aletlerinde bile kullanılmaktadır. Gelin bu gümüşlü kömür karbon fırçalarına bir göz atalım.

 

Hızlı İletişim, Hemen Arayın  0216 505 68 87

 

Peki, Bu Sistem Elemanın Yapısı Nasıldır?

Yapısında grafit kullanılan bu gümüşlü kömür karbon fırçalarda kimi zaman bakır da eklenerek iletkenliği arttırılır. Grafit levhalar halinde kolay işlenebilen, yumuşak dokulu ve yağsı bir yapısı olan karbon mineralidir. Grafitlere kimi zaman kömürde eklenerek daha yüksek özellikli olacak şekilde kullanım sağlanır. Bu sayede gümüşlü kömürlerde rahatça kullanılmaktadır.  Direkt akım motorlarında küçük ama etkili bir parçadır. Grafitin bahsettiğimiz özelliklerinden dolayı sıcağa olan direnci de motorlarda kullanılmasını sağlar. Kolektörler dönerek hareket oluşturan yapılardır. Dolayısıyla karbon kömürlerinin kolektöre temas ettiği noktada karbon fırçalar devreye girer.

 Gümüşlü Kömürler Nerede Kullanılır?

Elektronik sistemlerde ve elektrik motorlarında yoğun olarak gümüşlü kömür kullanılmaktadır. Özellikle günlük hayatımızda evlerde çeşitli ev tadilatları yaparken kullandığımız elektrikli ev aletlerinde rastladığımız parçalardan biridir. Matkaplar, polisaj aletleri, elektrikli çivileme aletleri gümüşlü kömürün karşımıza çıktığı aletlerden bazılarıdır.  Elektrikli bu aletlerin motor kısmında karşımıza çıkar. Bu motorlarda kolektör adı verilen ve dönme işleminin sağlandığı bölümde iletkenlik sağlamak, titreşimi azaltmak için kullanılmaktadır. Bu gümüşlü kömür karbon fırçaları grafitten oluşan kömürlerden ve bu kömürleri tutan tellerden oluşur. Gümüşlü kömürlerin sertliği ve bu kömürleri tutan tellerin sertliği de sistemlerin sağlıklı şekilde çalışması için önemli bir unsurdur. Eğer bu kömürler sert olursa ve bu kömürü tutan telin sertliği de yüksekse makinanın üzerinde, özellikle kolektör deformelere sebep olmaktadır. Eğer kullanılan ürün çok yumuşak olursa kullanım süresi bu yumuşaklığa oranla azalmaktadır. Her karbon fırçası değişiminde hem makinada çeşitli deformeler meydana gelir hem de buna bağlı olarak yapılan işin aksamasına ve sürekli değişimler nedeniyle işin süresini uzamasına sebep olur. Elektrik motorlarının kullanıldığı yerlerde özellikle bakımına dikkat edilmesi gereken makina elemanlarından biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

İnceleyebilirsiniz : Elektrikli Motor KömürüBir cevap yazın