El Aletleri Kömürü

El Aletleri Kömürü Nedir?

El aletleri kömürleri makinaların olmazsa olmaz parçalarındandır. Teknolojinin gelişmesi ile bakır tellerin kullanımının yerini karbon ve grafit almıştır. Oluşturulan karbon fırça ile iletkenlik ve motor performansı artırılmıştır.El aletleri kömürü kullanıcısına makinede daha verimli bir performans sunmaktadır. Günlük hayatta ve sanayide sık sık kullandığımız bu kömürler el aletlerinin motorlarında bulunur. Bu motorda iletkenlik görevini üstlenerek makinanın amaçlanan hareketini gerçekleştirmesini sağlar.

Elektrikli alet motorları iki kategoriye ayrılmaktadır. Rotor motorun hareket sağlayan kısmıdır. Strator ise sabittir ve iletim ile görevlidir. El aletleri kömürü ise alet motorlarının rotor kısmına enerji iletkenliğini sağlamakla görevli kısmıdır. Motor kömürleri elektro grafit, metal grafit, reçineli grafit, karbon grafit gibi farklı farklı çeşitlere sahiptir. Farklı özelliklere sahip araçlarda farklı çeşitlere özgülenen bu kömürler kullanılır. El aletlerinde kullanılmakta olan karbon grafit motorda bakır tellere göre büyük avantajlar sağlamaktadır.

El Aletleri Kömürü Ne İşe Yarar?

Aynı zamanda karbon fırça olarak da adlandırılmaktadır. Motorun üzerinde demeçler halinde bulunarak motorun rotor kısmına enerji iletilmesini sağlar. Grafitten oluşan yapısı ile iletkenlik konusunda oldukça başarılıdır. El aletleri kömürleri motorun üzerinde demeçlenerek polaritelerin değişimine olanak verir. Bu kömürden karbon yapısı sebebiyle her zaman uzun ömürlü olmayabilir. Bir motorun verimli çalışmaması halinde kontrol edilecek ilk yerdir. Çünkü grafit yapısı sebebiyle zamanla küçülüp bitebilir ya da kırılabilir. Grafit aynı zamanda kaygan bir yapıya sahiptir ve olası aşınmaları bu sayede geciktirmektedir.

El Aletleri Kömürleri Hangi Alanlarda Kullanılır?

El aletleri kömürü iletkenlikte ki başarısı ile birçok alanda kullanılmaktadır. Özellikle küçük ev aletlerinde kullanımı yaygın olsa da başkaca aletlerde de kullanılmaktadır. Sürekli kullanmakta olduğumuz elektrikli süpürge, çamaşır makinesi, matkap ve daha birçok elektrikli ev aletinde yer almaktadır. Doğru akım, alternatif akım gibi farklı akımlarla çalışan motorlarda da kullanılır. Bilezikli motorlarda ise kalkış rotorunun artırılması amacı ile rotorun üzerine bağlanmaktadır. Fakat özellikle küçük DC tipi motorlu ev aletlerinde kullanılmaktadır.

İnceleyebilirsiniz : Alternatör Ring Bileziği1 Yorum

  • The next time I read a blog, Hopefully it doesnt fail me just as much as this one. I mean, Yes, it was my choice to read through, but I actually thought you would have something useful to say. All I hear is a bunch of moaning about something that you could fix if you werent too busy searching for attention.

Bir cevap yazın